Sayfa 1/4 123 ... SonSon
37 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Amerikada ikinci el araba alimi;

Senior Member

Standart Amerikada ikinci el araba alimi;

Amerikada sosyal yasantiniz icin en onemli gereksinimlerinizden biri araba sahibi olmaktir. Eger bulundugunuz bolgede guveneceginiz tecrubeli bir tanidiginiz yok ise araba alirken kaziklanmamak icin cok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Herhangi bir galeriden araba almayi dusunuyorsaniz buyuk galerileri secmenizde yarar var. Galeriler genellikle sattiklari ikinci el arabalar icin garanti verirler. Yanliz bu garanti arabayi aldiktan sonraki ilk ayi veya ilk alti ayi kapsar. Bu donem icinde olusabilecek herhangi bir mekanik zararin ( tabiki siz bu zararin sebebi degil iseniz ) %30'u veya en fazla %50'si bu garanti kapsamindadir. Galeriler size zamandan tasarruf sağlar; günlerce telefon etme, dergi ve gazete izleme riskinden kurtulursunuz. Araba galerilerinden kullanılmış araba aldığınızda pazarlık imkanınız pek fazla değildir ama biz milletce fiyatini indirmeden mal almayacagimiz icin denemekte yarar var.

Galeriden araba almak, direkt araba sahibinden arabayi almaya gore daha guvenli fakat daha pahali bir yoldur. Eğer bütçeniz galerilerden araba almaya uygun değilse, araç sahiplerinden bazen galerilere göre % 15-20’lere varan avantajlarla arabaya sahip olabilirsiniz.

Mal sahibinden alacağınız araba ucuz olacak ama belki de bazı sorunlar çıkaracaktır. Ama şansınızı denemelisiniz. Bunun için Önce haftasonu (Pazar) gazetesi alıp, "Classifieds" (seri ilanlar) kısmında ikinci el araba ilanlarını incelemeniz gerekiyor. Kullanılmış arabalar hakkında gazeteler dışında, okullardaki ilan tahtalarından veya www.cars.com dan da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gazete ilanlarını inceledikten sonra, hemen ardından telefon ederek araba sahipleriyle randevulaşmalısınız. Arabadan anlayan ve arabası olan bir arkadaşınız size yardımcı olursa iyi olur. Eğer isterseniz araba da kiralayabilirsiniz. O gün arabalara bakmak için çok yol katetmeniz gerekebilir. Sizin gelmenizi de isteyebilirler, belirli bir yere satıcılar da gelebilirler. Bir tamirciye danışıp arabayı göstermeniz, ileride arabayla ilgili bir sorun yaşamamanız için iyi olabilir. 50$ doları aşmayacak bir ücrete, araba iyi bir kontrolden geçecektir. Şartlar ne olursa olsun, bir tamirciye göstermeden asla araba almayın. Belki o kişi sizin devamlı tamirciniz olabilir. Bu da kontrolünüzün ücretsiz ya da çok küçük bir paraya yapılmasını sağlayacaktır.

Amerika’da itibar gören en dayanıklı arabalar Japon arabalarıdır. Bir Amerikan arabası alırsanız çabuk değer kaybedecektir. İşin ticari kısmını da düşünüyor ve arabanızı iyi bir fiyata satmak istiyorsanız; gerek sağlamlığı, gerekse değer kaybetmemesi adına seçiminizi bir Japon arabasından yana yapın.

Büyük bir ülke olan Amerika’yı ve yerleşim alanları arasındaki mesafeleri düşündüğünüzde, arabaların göstergelerinde, uzun mesafelerin tanığı olan rakamlara rastlayacaksınız. Bu yüzden, arabayı iyice kontrol ettirmelisiniz. Örneğin arabanın triger kayışını (Timing belt) öncelikle kontrol ettirin. Bu kayış genelde 60,000 mil yapıldıktan sonra, istenmeyen sonuçlar doğmaması için değiştirilmelidir. Amerika’da yapılan hesaplar, yıllık araba kullanımını ortalama 12.000 mil olarak göstermiştir. Bir kullanılmış arabanın fiyatını saptarken bu rakama göre bir değerlendirme yapılmalıdır.

Junior Member

Ben craiglist isimli siteden incelemeler yaptımda TR ye göre çok ama çok ucuz arabalar peki benzin olayı nasıl oluyo abi ? Oda arabalar kadar ucuzmu
    IMPOSIBLE IS NOTHING . . . .
    DV2009 ADAYI
    Ya Çıkarsa

Junior Member

haa bi de bişii daaha aklıma geldi abiler
    Devir işlemleri nasıl oluyo orada da noter felan aracı oluyomu prosedür uzunmudur .
    yoksa ben aldım sen sattın tarzı mı araç alım satımı ?
    DV2009 ADAYI
    Ya Çıkarsa

evet araba fiyatlari ABD Turkiye ye oranla cok ama cok ucuz, benzin fiyatlarida ayni sekilde Turkiye ye gore dortte bir fiyatinda, soyle diyeyim benzinin galonu yani 3.7 litresi 3 dolar civari. yalniz abd de araba alirken dikkat edecegin kodu sigortasi, iste sigortalar tam tersi, nerdeyse arabaya verdigin para kadar sigorta odeyeceksin ilk seneler, daha sonra bu meblaglar dusecek. bu da dogrudan amerika da bir ehliyet gecmisinin olmamasindan kaynaklaniyor.

araba alim satim islemleri Turkiye ile kiyaslananmaz bile, hatta bir Turke bu anlataman cok zaman alir bunu, cunku bu islemler nerdeyse bakkaldan ekmek almayla ayni zorlukta. eger ilk kez araba alacaksan ve galeriden aliyorsan hic sorun yok, herseyini senin icin hallediyorlar, sana o anda plaka bile veriyorlar.

Junior Member

çok teşekkür ederim hocam .
    Bi gün gelirsek diye bilgi oldu bana benzini merak ediyordum çünkü bakıyorum craigliste 4000 motor V6 V8 motorlar felan . teşekkürler . .
    Ama birgün mutlaka geleceğim .
    DV2009 ADAYI
    Ya Çıkarsa

Senior Member

Amerikada Araba Alacaksan Amerikan Arabasi Alacaksin

Arkadaslar, ikinci el araba alimi konusunda basimdan gecen ve size yararli olabilecegine inandigim bir olayi anlatacagim. ABD'ye geldigimde ilk bir kac ayimi arabasiz gecirdim ve arabanin burda bir luks degil cok onemli bir ihtiyac oldugunu anladim ve bir araba almaya karar verdim.

Araba fiyatlarinin dusuk olmasida beni tesvik etti. Yalniz burada araba alirken sizinde dikkatinizi cekeceginden emin oldugum bir hususta, evet araba fiyatlari dusuk ama mili yuksek olan arabalarin fiyatlari dusuk. Yani burda $4000 veya $5000 gibi fiyatlara temiz araba bulmak zor. O donemde benimde fazla param yok, bari yuksek milli araba alicam (100.000 mil veya ustu) o zaman guvendigim bir araba modeli bakayim dedim ve 1992 - 1996 model mercedes bakmaya basladim.
    Turkiye'de nederler bilirsiniz, mecedesin yagini suyunu benzinini koy dunyayi gez. ( Dogru olmasina dogru bir laf ama her millet bizim gibi mal kiymetini bilmiyorki.) 1992 model ici, disi ve motoru temiz bir 190e aldim. Ilk aylar arabadan cok memnundum, sorunsuz gidiyordu.

Araba aldiktan 4 ay sonra motor arizasi yapti, radyator suyu ile yag bir birine karisiyordu. Yasadigim sehrin en iyi tamircisine (herkez tarafindan tavsiye edilen diger tamircilere gore daha pahali ama buyuk bir firma) goturdum arabayi. Arabayi zaten ucuza almistim, bari adam gibi baktirayim tamir ettireyim beni uzun yillar idare etsin dedim. Tamirci bana $2000 dollara yakin bir tamir listesi cikardi, pazarlik yaparak fiyati biraz daha dusurttum.

Adamlar aldi arabayi parca sparis edecegiz, bir hafta sonra araba hazir olur dediler. o bir hafta oldu iki hafta adamlara ne zaman gitsem bu gun yarin diye beni oyaliyorlar. Neyse sonunda aradilar araba hazir gel al dediler. Arabayi aldim tamirciden ciktim otomatik sanziman ( burda arabalarin en pahali parcasi) vites gecislerinde sanki biri arabaya cekicle vuruyo, tamirciden cikali 5 dakika olmadi arabanin isisi 120 dereceye geldi ve radyator lambasi yaniyo.

Bunlar arabada daha once olmayan sorunlar. Tabi sinirden delirmis bir vaziyette geri dondum tamircilerle konusmaya basladim onlarda tamam birak arabayi yine bakalim dediler. Ertesi gunu gittim konusmaya, radyator borusunda sorun var onudegistirecegiz dediler sanziman icinde acip bakacagiz.

Bir hafta sonra arabayi aldim vites gene ayni, yarin gotururum adamlarla kavga eder yaptiririm dedim ve eve geldim arabayi tam parkederken bir anda isi 120 ye firladi arabadan dumanlar cikmaya basladi, arabanin altindan sular akiyo.

Tamirciyi aradim kufur etmemek icin kendimi tuta tuta konustum ve bir cekiciyle tekrar tamircinin yolunu tuttum. Bir hafta sonra hazir gel al dediler, tabi benden para isteyemiyorlar. Neyse tamirciden ciktim daha bir dakika gecmedi yine radyator lambasi yaniyo ve araba isiniyo. Tamirciye geri dondum sinirden guluyorum artik yanimdaki Turk arkadaslarimda beni sakinlastirmeye calisiyolar cunku planim tekme tokat dalmak adamlara. Bagirdim cagirdim adamlara ve arabayi orda biraktim. yine bir hafta sonra gel al dediler. Sukur bu sefer yapmislardi ama hala sanziman sorunu vardi. Bendede artik ugrasacak guc kalmamisti.

Bu olay bana pahali bir ders oldu. Amerikada yuksek milli bir araba alacaksaniz kesinlikle Amerikan arabasi almalisiniz, cunku adamlar avrupa arabadan anlamiyolar ve tamir edecegiz diye daha bozuyolar. Alacaginiz amerikan arabasi bozulsa bile hem parcasi avrupa arabaya gore cok daha ucuz hemde tamiri daha kolay.
    Konu karsiyakali tarafından (14-12-2007 Saat 23:29 ) değiştirilmiştir.

Junior Member

Hocam gerçekten tecrübeleriniz önemli . inanın çok üzüldüm yaşadıklarınıza .
    Saygılar
    ibolister
    Konu ibolister tarafından (14-12-2007 Saat 00:00 ) değiştirilmiştir.
    DV2009 ADAYI
    Ya Çıkarsa

avrupa araba ne ki amerika arabsının yanında oyuncak kalır zaten amerikada yaşayıpta avrupalı araba almak ahmaklık olur 2000 motor yada v8 motorlu araclar alınmalı avrupa arabaları kendileri gibi olur :_))

Senior Member

Ali, burada amerikalilarada sorunca avrupa arabalarinin daha kaliteli oldugunu onlarda kabul ediyor. Fakat sorun adamlar bu arabalarin tamirinden fazla anlamiyorlar ve servis ucretleri cok pahali. Bir parca lazim oldugunda bir haftaya kadar parcanin gelmesini bekliyorlar. Bu yuzden burada araba alacaksan Amerikan arabasi en mantiklisi bence.
    Konu karsiyakali tarafından (11-02-2008 Saat 06:41 ) değiştirilmiştir.

Senior Member
    Yer
    new york

Araba almak için SSN'i beklemek gerekiyor mu? Yoksa mesela uçaktan indiğimiz gibi nakit ödeme yapıp aynı hızla araba almak mümkün mü?